NAWIGACJA

Niedziela 28.04.2024

liczba odwiedzin: 1523033

INNOWACJE

OGÓLNOSZKOLNA INNOWACJA EDUKAYJNA
,,Nasze miejsce zamieszkania - nasze środowisko”
 

I.  Innowacyjny charakter działań - uwrażliwienie uczniów na problemy środowiska lokalnego w oparciu treści ekologiczne z podkreśleniem priorytetów w zakresie kierunków polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2019/2020 - charakter programowy 

II. Czas i adresaci; rok szkolny 2019/2020/2021, uczniowie klas I-VIII  naszej szkoły  

III. Wdrażający innowację; określeni nauczyciele według przyjętego harmonogramu zadań wraz z wychowawcami klas 

IV. Cele w ramach realizacji zagadnień innowacji       

Cel podstawowy: Uczniowie uświadamiają sobie konieczność dbania o stan środowiska naturalnego na otaczającym ich terenie zamieszkania, zauważają,że są jego aktywną,sprawczą, integralną częścią 

Cele szczegółowe: 

  1. Doskonalą umiejętności posługiwania się technologią informacyjną zwłaszcza w zakresie poprawnego wyszukiwania, analizy, segregowania i bezpiecznego przechowywania informacji oraz przetwarzania i udostępniania w formie opracowań własnych – prezentacje, filmy, dokumenty tekstowe i graficzne. 

  1. Rozwijają postawy obywatelskie w zakresie dbałości o stan środowiska naturalnego w obrębie i sąsiedztwie szkoły. 

  1. Rozwijają zapomniane (stare), aktywne formy spędzania czasu na świeżym powietrzu w Parku Źródliska jako alternatywę dla „siedzącego trybu życia”. 

  1. Tworzą i przedstawiają projekty w zakresie przeciwdziałania wszystkim formom uzależnienia. 

  1. Kształtują świadomość i postawy w zakresie oszczędności energii, wody, redukcji materiałów nie ulegających biodegradacji w oparciu o doświadczenia przeprowadzone we własnym gospodarstwie domowym. 

  1. Potrafią określić czynniki, które zagrażały zdrowiu i życiu mieszkańców Księżego Młyna kilkadziesiąt lat temu oraz odnieść je do sytuacji współczesnego miasta. 

  1. Tworzą prace plastyczne i odgrywają dramy,dla których inspiracją będą lekcje szkolne odnośnie zagrożeń  dla zdrowia i środowiska naturalnego w Łodzi. 

 

IV. Harmonogram kolejnych działań 

  1. Doprecyzowanie konkretnych działań( form, metod i sposobów pracy) przez nauczycieli w ramach lekcji przy  uwzględnieniu realizowanych celów. 

  1. Stworzenie harmonogramu pracy(osoby odpowiedzialne, realizujące zajęcia, klasy, spodziewane terminy realizacji). 

  1. Opracowanie skali gratyfikacji uczniów za działania związane z realizacją innowacji zgodnie z ocenianiem wewnątrzszkolnym. 

  1. Informacja dla uczniów i rodziców odnośnie założeń i oceny pracy w ramach zajęć o charakterze innowacyjnym. 

  1. Realizacja zajęć, prezentacja wyników pracy i zarchiwizowanie prac uczniowskich wraz z dokumentacją w bibliotece szkolnej. 

  1. Ewaluacja (ankiety, wytwory pracy uczniów, przebieg konkursów zabaw ,opinie dzieci ,rodziców-interpretacja) 

  1. Rekomendacje (co się udało, było celowe, z kim do ponownego powtórzenia,możliwość korzystania z wypracowanych materiałów). 

  1. Sprawozdanie z realizacji innowacji dla organów zwierzchnich. 

 

V. Metody sposoby pracy (zbieżne z realizowanymi zajęciami) 

  • Drama, 

  • prezentacja komputerowa, 

  • projekt edukacyjny, 

  • prace plastyczne, 

  • wycieczki (karty pracy, zadania problemowe, zadania praktyczne), 

  • konkursy, zabawy. 

 

VI. Spodziewane efekty 

Uczniowie uświadomią sobie zagrożenia związane ze stanem środowiska naturalnego na terenie ich zamieszkania, będą w aktywny, twórczy sposób (przy użyciu aktywnych metod pracy) określali działania zaradcze. 

Poznają nawyki świadomego oszczędzania energii, wody, gazu ziemnego, czyli zasobów globalnie kurczących się na przykładzie własnego gospodarstwa domowego, zastosują je w praktyce, doskonaląc,  przy tym, obliczenia arytmetyczne na przykładach z życia. 

Zwiększą efektywność pracy w zespole przez ukierunkowane działania projektowe (w szczególności chodzi o prezentację) realizowane na lekcjach wraz z autooceną tych działań. 

Wykażą się postawami obywatelskimi w zakresie planowania i podejmowania działań na rzecz środowiska lokalnego w zakresie ekologii posługując się aktywnymi metodami pracy, w tym dramą. 

Dodatkowe korzyści to:  współdziałanie nauczycieli w realizacji zajęć, dzielenie się doświadczeniami w zakresie ewaluowania nietypowych często zajęć. 

możliwość zainteresowania władz lokalnych zauważonymi przez młodzież problemami zagrożenia dla środowiska. 

AKTUALNOŚCI

KONTAKT

  • Szkoła Podstawowa nr 170 im. A. Krzywoń w Łodzi
    ul. Miedziana 1/3
    90-038 Łódź
  • 42 674 37 42